CHCI SCHŮZKU

2 věci, které o monitorování výroby asi nevíte

„Kdo neměří, neřídí.“ Pravda, která ve 21. století platí dvojnásobně. Pokud ve firmě nemáte systém monitorování výroby, tak nevíte, kudy vám odtékají peníze a nemůžete se zaměřit ani na postupné zlepšování. 

Poměrně dost společností se stále spoléhá na tužku, papír a „všemocný“ Excel. Kdo zastává podobný názor, měl by si upřímně odpovědět na 4 základní otázky:

  1. Opravdu víme, co se teď zrovna ve výrobě odehrává?
  2. Dokážeme změřit OEE?
  3. Dokážeme vyhodnotit, z jakých důvodů dochází ve výrobě ke ztrátám?
  4. Dokážeme potřebné metriky srovnávat v čase a měřit, jestli se postupně lepšíme/horšíme?

Problém totiž není v tom, že nevyrábíte na 100 %. Něco takového není dokonce ani reálně možné. Stačí se podívat na statistiky. Nejlepší výrobní společnosti napříč světem se chlubí OEE na úrovni 85 %. Drtivá většina úspěšných podniků si drží OEE kolem 60 až 70 %. Poměrně dost výrobních závodů se ale „plácá“ někde okolo 30 až 50 %. 

Vždycky budou vznikat prodlevy (tzv. set-up time) při nástupu nové směny na pracoviště. Občas dochází i k (ne)plánovaným odstávkám ve výrobě. Některé produkty zase neprojdou kontrolou kvality. A dost možná vás napadnou i další důvody, proč se s OEE nedostanete na 100 %.

Pokud ale nemáte přesná data o výrobě, nemůžete se ani zlepšovat. 

Měřit data naučíme nové, staré i specifické výrobní stroje 

Proč se teda v mnoha výrobách stále neměří? Hodně menších a středních podniků se obává, že pro ně na trhu není žádné vhodné řešení. Celosvětově používané systémy monitorování výroby (MES, SAP a další) jsou skutečně navržené především pro velké hráče na trhu, kteří mají vlastní IT oddělení a implementací mohou strávit klidně několik měsíců. Pro menší výroby jsou taková řešení skutečně zbytečně drahá a robustní.

Realitu na české scéně můžu dobře ilustrovat jednou historkou. 

Dorazil jsem na obchodní schůzku do menší výrobní firmy v pohraničí, která už asi 50 let dává práci necelé stovce místních. Ve dveřích mě přivítá přibližně 50letý pán v dobré kondici, se kterým společně usedneme ke stolu. Bavíme se o přínosech monitorování výroby, když v tom mě zastaví:

„Zní to moc pěkně, ale nemáme IT oddělení. Kromě toho naše stroje jsou 40 let staré. Ty nejde měřit,“ pronesl smířeně. Pomalu se odsouval od stolu a podával mi ruku na rozloučenou.

„Pletete se. Vemte mě do výroby a něco vám ukážu,“ mám totiž radši důkazy místo slibů a okecávání. „Koukněte se. Tahle tyčka se s každým cyklem posune sem dolů. Když k ní přiložíme tenhle indukční senzor, máme hotovo. Prostě jednoduché a neinvazivní řešení, které zvládnete implementovat raz dva. 

To už z kapsy vytahuju mobil, abych názorně ukázal, co všechno data o výrobě prozradí. Bavíme se o OEE a dalších ukazatelích. Otázka střídá odpověď a sem tam se dostane i na veselou historku. Původní nezájem už je dávno fuč.

Dneska zkrátka můžete začít chytře monitorovat i menší výrobu už do 14 dnů od uzavření smlouvy. A to za pár tisíc měsíčně.

Data pomůžou navodit lepší atmosféru na pracovišti

Málokdo si zpočátku uvědomuje, že měřením výroby zlepšíte i mezilidské vztahy na pracovišti. Když za vás necháte mluvit tvrdá data, vyčistíte ve firmě vzduch. Konečně jednou provždy zamezíte lžím, sporům a zkreslením na základě osobních sympatií.

Vždyť určitě také znáte takové ty klasické situace, které zbytečně kazí atmosféru:

  • „Fakt trvalo přes hodinu, než dorazil servisák, takže jsem nemohl pracovat.“
  • „Karel toho udělá míň, ale kamarádí s mistrem, takže seřvou vždycky mě.“
  • „Makám jako šroub, ale slíbenou odměnu za produktivitu jsem zase nedostal. Se na to můžu…“

Přitom není důvod se o tom dohadovat. Stačí mít v ruce správná data.

Kromě toho máme u našich zákazníků vyzkoušené, že „blbá obrazovka“ se správnými informace, které získáte monitorováním výroby, dokáže doslova zázraky. Když pracovníci před sebou neustále vidí aktuální informace o svých cílech a o aktuálním stavu zakázky, začnou se více snažit a výkon naroste až o 15 %.

Můžou za to 3 základní psychologické principy:

  • Porovnávání se s ostatními = přirozeně se chceme zařadit do lepší poloviny, nikdo nechce spadnout do podprůměru (moc dobře víme, že to znamená průšvih)
  • Okamžitá odměna = kdykoliv se můžeme přesvědčit, že naše práce má smysl. Počet vyrobených kusů pěkně roste a zakázka bude za chvíli úspěšně dokončená (a za dobře odvedenou práci si přeci zasloužíme prémie)
  • Kontrola = nevyplatí se nic „ošulit“

Prostě… Data mají cenu zlata.