CHCI SCHŮZKU

3 tipy, které vám pomůžou vybrat správný
systém monitorování výroby

Průmyslová výroba se v posledních letech posouvá doslova mílovými kroky vpřed. Rozhodně není náhoda, že se mluví o další průmyslové revoluci. Vždyť termín Průmysl 4.0 se skloňuje ve všech pádech. Pokud se nechcete za pár let koukat konkurenci na záda, musíte se už teď pustit do inovací. A jedním z prvních kroků na cestě za vyšší efektivitou je zavedení systému monitorování výroby.

Dneska už můžete mít i v menším podniku spolehlivá a přesná data z výroby, která vaši firmu posunou na zcela novou úroveň. Informace z provozu podpoří vaši intuici, odborné znalosti a mnohaleté zkušenosti.

A jak vybrat vhodný systém monitorování výroby? Máme pro vás 3 doporučení.

Přehledná data pro vedení, údržbu i operátory

Data z výroby mohou pomáhat na více úrovních společnosti. Od vedení přes údržbu až po operátory na hale. Každé „patro“ organizace ale potřebuje trochu jiné informace, a hlavně také odlišnou formu reportu. Proto je nesmírně důležité vybrat si správně navržený systém sledování taktů výroby, který dokáže všem zúčastněným „naservírovat“ přesně to, co ke své práci potřebují.

Kdo, jak a proč má mít tedy přístup k datům?

  • Operátoři. Práce najednou dostane úplně nový rozměr. Kdokoliv se může na obrazovce přesvědčit, že se podílí na úspěšném dokončení zakázky. Stačí letmý pohled a ihned vidí, kolik kusů chybí do splnění normy a mnoho dalších informací, které zlepší motivaci jednotlivců. Máme zkušenosti, že správné informace zobrazené na hale zvednou výkon pracovníků až o 15 %.
  • Pracovníci údržby. Monitorovací systém sbírá data 24/7, takže vaše údržba bude mít neustále detailní přehled o stavu všech strojů ve výrobě. „POZOR, zahřívá se ložisko a vibrace jsou také nad normou.“ I takhle může vypadat varování před blížící se poruchou, abyste stihli v klidu objednat náhradní díly a naplánovali odstávku. Omezíte tak nečekané výpadky na minimum a prodloužíte životnost vašich strojů.
  • Vedení. Kolik výrobní kapacity vám zbývá? Můžete vzít další zakázku? Co, kde, jak a proč se právě teď odehrává ve výrobě? Díky aktuálním a spolehlivým datům budete mít v každém okamžiku totální přehled o vašem podniku. V přehledných reportech získáte oporu pro správná rozhodnutí, takže budete moct konečně zase v klidu usínat.

Od vašeho nového systému byste měli chtít, aby zobrazoval data vždycky v přehledné a užitečné podobě. Na obrazovce ve výrobě, na mobilním telefonu i v rozsáhlém reportu na schůzi vedení v zasedačce.

Kdybychom měli parafrázovat slavný výrok z filmu „Marečku, podejte mi pero!“, můžeme s drobnou nadsázkou klidně říct, že se správně vybraným systémem pro monitorování výroby může být i operátor ve výrobě tak trochu „datovým analytikem“.

Notifikace vám ušetří starosti i peníze

Pokud se ve výrobě něco zadrhne, je každá vteřina drahá. Čím dříve se zodpovědné osoby o problému dozvědí, tím dříve ho mohou odstranit. Právě včasné informování o překážce a rychlé konání obvykle zabrání ještě větším ztrátám.

U dobrých systémů sledování taktů výroby si můžete jednoduše nastavit notifikaci na neobvyklou situaci. Dostanete tak upozornění na každý (nebo třeba na delší dobu neřešený) problém, který by mohl brzdit vaši výrobu.

A jak to vypadá v praxi? Když se v provozu stane něco nestandardního, zodpovědná osoba dostane od systému automatické upozornění pomocí SMS, nebo e-mailu. Můžete si pochopitelně nastavit, komu a za jak dlouho se notifikace v konkrétních situacích odešle. 

Rychlá zpráva tak může třeba:

  • okamžitě přivolat údržbu k zastavenému stroji,
  • upozornit na zvýšené hodnoty a blížící se poruchu,
  • dát vedení informaci, že se podařilo dokončit zakázku.

Notifikace vám zkrátka ušetří spoustu starostí i peněz.

Kompletně bez nároků na IT oddělení a s minimem omezení 

„Nemáme IT oddělení, takže nemůžeme mít ani systém monitorování výroby,“ něco podobného zní poměrně často z menších a středních výrob. Jedná se o rozšířený mýtus, který však už dávno neplatí. V současné době máte na trhu pokročilé systémy, které zvládnete v pohodě zavést i provozovat kompletně bez nároků na IT infrastrukturu.

Když si správně vyberete, tak to vážně není nic složitého. Pracovník údržby hravě osadí senzory 1 stroj za méně než 1 hodinu. Díky IoT řešení navíc zcela neinvazivně, takže na vašich strojích nepřijdete o záruku. Přibližně v 70 % případů nemusíte dokonce ani zastavovat výrobu.

Při výběru se vyplatí zaměřit i na kompatibilitu a případná omezení. Moderní monitoring výroby byste měli mít možnost provozovat samostatně a nezávisle na ostatním softwaru ve firmě. Zároveň ale musí být jednoduché monitoring výroby v případě potřeby integrovat s dalšími systémy. I z toho důvodu od dodavatele určitě požadujte přístup k API.

Pokud si stále nevíte rady s výběrem, ozvěte se nám. Rádi si s vámi nezávazně promluvíme o možnostech monitorování výroby. A do 14 dnů už můžete mít v ruce data z vaší výroby.