CHCI SCHŮZKU

Jak šetřit vlastní zdroje a přírodu ve výrobě

V dnešní době, kdy rostou obavy z klimatických změn a snižují se dostupné zdroje, se šetrný přístup k výrobě stává pro firmy nutností. Udržitelná výroba, která šetří vlastní zdroje a přírodu, přináší mnoho výhod, a to jak z environmentálního, tak i ekonomického hlediska.

Proč se o to zajímat?

Existuje mnoho důvodů, proč se firmy zaměřují na šetření zdrojů a ochranu životního prostředí ve výrobě.

Mezi nejdůležitější ale patří:

 • 1. Snížení nákladů: Šetrná výroba může firmám ušetřit peníze na energiích, vodě, surovinách a odpadovém hospodářství.
 • 2. Zvýšení zisku: Společensky odpovědné firmy a firmy s nízkým dopadem na životní prostředí jsou zákazníky a investory vnímány lépe, což může vést k růstu zisků.
 • 3. Dodržování legislativy: Stále přibývá environmentálních předpisů, které firmy musí dodržovat. Šetrná výroba jim pomáhá splnit tyto požadavky a vyhnout se pokutám.
 • 4. Zvýšení konkurenceschopnosti: Firmy, které se zaměřují na udržitelnost, jsou vnímány jako inovativní a progresivní, což jim může dát náskok před konkurencí.
 • 5. Zajištění dlouhodobé dostupnosti zdrojů: Šetrný přístup k zdrojům a snižování znečišťování ovzduší a vody pomáhá udržovat životní prostředí zdravé a dostupné pro budoucí generace.

Jak to udělat?

Je to stejné jako s důvody. Je mnoho cest, kterými se může firma vydat za zlepšením svého finančního i ekologického hospodaření. Co ale můžete udělat tak, abyste viděli výsledky co nejdříve?

 • 1. Monitorování spotřeby: Prvním krokem k šetrné výrobě je monitorování spotřeby energie, vody a surovin. To vám pomůže identifikovat oblasti, ve kterých můžete ušetřit.
 • 2. Snížení spotřeby vody: Využívání recyklované vody, oprava úniků a používání vodovodních baterií a toalet s nízkým průtokem vám ušetří značné množství vody.
 • 3. Snížení odpadu: Implementace programů recyklace nebo kompostování a snižování množství obalů může výrazně snížit množství odpadu, který produkují.
 • 4. Zodpovědné nakládání s odpady: Ujistěte se, že váš odpad je recyklován, kompostován nebo likvidován zodpovědným způsobem.
 • 5. Implementace energeticky účinných technologií: Investice do energeticky účinných strojů, osvětlení a systémů vytápění a chlazení výrazně sníží spotřebu energie.
 • 6. Zapojení zaměstnanců: Informujte své zaměstnance o iniciativách v oblasti udržitelnosti a vyzvěte je, aby se zapojili.

Co si z toho odnést?

Šetrná výroba, která šetří vlastní zdroje a přírodu, je pro firmy nejen zodpovědnou, ale i ekonomicky výhodnou volbou. Implementací i jen pár z výše uvedených tipů můžete snížit náklady, zvýšit zisk, zlepšit svou reputaci a zajistit dlouhodobou udržitelnost. Pokud ale hledáte rychlé a účinné řešení, tak se nám neváhejte ozvat! Jsme tady pro vás a řešení máme pro každého.