CHCI SCHŮZKU

Jak vybrat systém na sledování taktů výroby?
3 otázky, na které musíte znát odpovědi

Systém na sledování taktů výroby je v podstatě takové moderní „okno do provozu“. Stačí se kouknout do přehledného reportu a hned získáte detailní představu o tom, co všechno se odehrává na pozadí výroby. Prostě nezbytnost, která posune vaši organizaci o pořádný kus vpřed. 

Při tlaku na efektivitu dneska už zkrátka nestačí zapisovat data ručně na papír a do excelových tabulek. Potřebujete moderní systém, který data nejenom automaticky sbírá, ale zároveň z nich tvoří i přehledné výstupy.

Odpovězte si s námi na 3 otázky, které vám pomůžou vybrat ten správný monitoring výroby pro vaši organizaci.

1) Proč chcete výrobu monitorovat?

Možná si klepete na čelo, ale tohle je opravdu naprosto zásadní otázka. Dokud nemáte stanovené cíle, nemůžete se pustit do dalších kroků, protože nevíte, co všechno má systém splňovat, aby posunul vaši výrobu. 

Nákup a zavedení monitorovacího systému je důležité rozhodnutí, které bude mít pozitivní vliv na každodenní provoz i na celkovou strategii organizace. 

Čeho tedy chcete dosáhnout?

Mezi časté cíle patří:

  • DOKONALÝ PŘEHLED O VÝROBĚ – kolik kusů vyrobíte za směnu (týden, měsíc…), jaká je hodnota OEE, jak dlouho trvá přenastavení strojů na jiný výrobek a mnoho dalších informací.
  • LEPŠÍ KVALITA A EFEKTIVITA – optimalizace procesů, abyste vyráběli rychleji, využili naplno všechny výrobní kapacity a omezili (nebo aspoň zkrátili) prostoje na minimum.
  • VĚTŠÍ SPOLEHLIVOST A ŽIVOTNOST STROJŮ – data upozorní údržbu na opotřebení komponent i na blížící se poruchu. Díky tomu mohou pracovníci v dostatečném předstihu objednat náhradní díly a naplánovat odstávku.
  • VYLEPŠENÍ PROSTŘEDÍ – monitorování vám pomůže udržovat správnou teplotu, vlhkost, nízkou prašnost a podobně.

Kromě toho vám monitoring výroby otevře i úplně nové příležitosti. Můžete tak poměrně snadno zavést třeba rodný list produktu, ve kterém budou zaevidované informace o výrobku od jeho zrodu přes prodej koncovému zákazníkovi až po ukončení životnosti.

2) Co a na jakých strojích chcete sledovat?

Pokud už máte upřesněné cíle, nastává vhodná doba, abyste se pořádně rozhlédli ve vašich halách. Pravděpodobně v nich totiž nemáte pouze jeden typ stroje. Běžně se ve výrobách nachází několik druhů výrobních strojů, které jsou navíc různě staré a často i od různých výrobců.

Na některých mašinách budete chtít sledovat takt v kusech, na dalších možná zase ve zdvizích. Jinde vás bude pro změnu zajímat počet zpracovaných metrů za minutu. Kromě toho jsou situace, kdy hodně záleží i na výkonnosti. Když máte ve své „flotile“ výrobní zařízení, které chrlí tisíce kusů za minutu, musíte tenhle požadavek zohlednit i při výběru monitorovacího systému. Ne každý dokáže takovou rychlost zvládnout.

Další kapitolou je potom možnost napojení na systém. Pokud máte stroje ještě v záruce, asi budete hledat spíše neinvazivní řešení, abyste nemuseli nic „drátovat“ do vašeho zařízení.

Jen si vzpomeňte na Cimrmana: „Zkuste to bez drátů, Marconi.“

3) Jakou IoT platformu vybrat?

Nesmírně důležitou součástí systému pro sledování taktu výroby je také hardware pro komunikaci se strojem. Máme na mysli tu „kouzelnou krabičku“, kterou umístíte kousek od stroje, aby vám sbírala primární data.

Při výběru se rozhodně vyplatí zaměřit na odolnost. Krabička totiž musí spolehlivě sloužit i v náročném prostředí, ve kterém se setká s vlhkostí, prašností, vibracemi, nárazy a možná i chemií. Levné zařízení z Asie tohle většinou moc nezvládá. Pokud nechcete neustále něco opravovat, sáhněte radši po osvědčeném přístroji určeném speciálně k průmyslovému využití (IIoT).

Taková zařízení v současné době navíc výborně fungují na baterku, kterou stačí vyměnit jednou za několik let. Opět tedy nemusíte řešit žádné dráty. 

Podceňovaným faktorem, na kterém ale také hodně záleží, je velikost hardwaru. Právě rozměry rozhodnou o (ne)snadné instalaci do vašeho provozu. S malou krabičkou obvykle nebývá žádný problém. 

Zapomenout nesmíte ani na zálohování sesbíraných dat. Občas se může stát, že dojde k přerušení internetového připojení. V takovém případě musí zařízení data ukládat a po opětovném spojení vše odeslat (do cloudu).

Data o výrobě bez starostí už do 14 dnů od objednání

Chcete mít jistotu, že jste vybrali správně? Ozvěte se nám. Společně si promluvíme o všech možnostech. A kromě toho vám také můžeme poradit, jak k financování využít aktuální dotační programy pro průmysl.