Tento článek shrnuje klíčové trendy a výzvy, kterým bude průmyslový a výrobní sektor čelit v roce 2024, a to na základě výzkumů provedených v USA. I když se specifické podmínky v České republice liší, lze očekávat, že se u nás projeví podobné trendy
Neustávající boj o talenty: Výzva pro výrobní sektor
Výrobní odvětví se i v roce 2023 potýkalo s nedostatkem pracovních sil, stejný trend se proto dá očekávat i v roce 2024. Podle průzkumu National Association of Manufacturers (NAM) považuje téměř tři čtvrtiny oslovených vedoucích pracovníků z oblasti výroby za svou hlavní obchodní výzvu právě získávání a udržení kvalifikované pracovní síly. Výrobci se proto snaží aktivně upravovat své personální politiky, aby byli pro zaměstnance atraktivnější. Patří mezi ně:
- Flexibilita na prvním místě: V nedávném průzkumu NAM uvedlo 46,8 % oslovených vedoucích pracovníků, že jejich společnost nabízí výrobním pracovníkům flexibilní pracovní dobu. Mezi další formy flexibility pro tyto pracovníky patří možnost práce na dálku, zkrácené pracovní týdny a možnost vzájemné výměny nebo dělení směn.
- Odměňování pracovníků: Podle analýzy Deloitte se mezi 1. čtvrtletím fiskálního roku 2022 a 1. čtvrtletím fiskálního roku 2023 zvýšila průměrná hodinová mzda zaměstnanců o 4 %. Pozoruhodné je také snížení průměrného počtu dobrovolných odchodů o 19 % za stejné období.
Chytré továrny
Výrobci čelí neustálé ekonomické nejistotě, nedostatku pracovních sil a rostoucím nákladům. Proto je pro ně čím dál důležitější využívat digitální technologie – nejen uvnitř, ale i vně továrních zdí. Trend směřování k průmyslu 4.0 a konceptu „chytré továrny“ je v plném proudu. Podle nedávné studie věří 83 % výrobců, že chytré továrny během pěti let zásadně změní způsob výroby produktů.
Proč je chytré řešení to nejchytřejší
Chytrá továrna integruje do výrobního prostředí pokročilé technologie, jako je umělá inteligence, 5G, internet věcí (IoT), datová analýza a cloud computing. Díky tomu získává výrobce okamžité informace, komplexní přehled a škálovatelná řešení. Ekonomické otřesy, nedostatek pracovní síly, rostoucí náklady a pokračující problémy v dodavatelském řetězci zdůrazňují význam flexibility, odolnosti a efektivity ve výrobních operacích. Chytré továrny mohou přinést značné výhody – od zvýšení efektivity výroby, produktivity práce a kvality produktů až po výrazné snížení nákladů a podporu bezpečnosti a udržitelnosti.
Výrobci se ale nezastavují u přechodu na chytré továrny. Nedávná studie Deloitte ukazuje, že více než 70 % dotázaných výrobců díky chytrým továrnám začlenilo do svých procesů technologie jako je datová analýza a cloud computing. Téměř polovina z nich již využívá sílu senzorů, zařízení a systémů IoT.
Digitalizace dodavatelského řetězce pro lepší výkon a odolnost
Od začátku pandemie COVID-19 je pro výrobce klíčovým úkolem orientace v neustále se vyvíjejících dodavatelských řetězcích. Podle analýzy dat PMI provedené společností Deloitte za posledních 12 měsíců výrobci zaznamenali obecně postupné zlepšení dodacích lhůt. Průměrná dodací lhůta výrobních materiálů dosáhla v červenci 2022 rekordního maxima 100 dnů, od té doby se však neustále zlepšuje a v srpnu 2023 dosáhla 87 dnů.
Ačkoli došlo k výraznému zkrácení průměrné doby dodání výrobních materiálů, stále nedosahuje úrovně před pandemií. Jedním z faktorů přetrvávajících zpoždění v dodavatelském řetězci je stávající nedostatek komponent, jako jsou elektrické, elektronické a polovodičové součástky. Tyto nedostatky, které trvají již více než 30 měsíců, mohou zkomplikovat výrobu a dodávky v mnoha výrobních odvětvích.
Poprodejní služby jako potenciální faktor odlišení
V posledních letech výrobci zrychlili zavádění pokročilých technologií do svých produktů. Patří mezi ně například senzory IoT, palubní počítače, strojové učení, sledování pomocí RFID čipů, rozhraní pro rozšířenou realitu (AR) nebo energeticky úsporné komponenty. Tato vylepšení zdůraznila nejen důležitost komplexní poprodejní podpory, ale také příležitosti, které nabízí. Silná poprodejní přítomnost může být významným zdrojem příjmů, signalizovat závazek k dlouhodobé spolehlivosti produktu a zvýšit spokojenost zákazníků. A zdá se, že si toho výrobci všimli. Podle analýzy Deloitte veřejně dostupných zpráv průmyslových společností roste zájem o poprodejní služby – konec roku 2022 zaznamenal 71 % pozitivních vyjádření o poprodejních službách ze strany průmyslových podniků.
Uzavření provozů po pandemii zdůraznilo některé výzvy, náklady a neefektivitu spojenou s vysíláním servisních techniků do terénu k řešení kritických oprav a údržby zákazníků, aby se udržela provozuschopnost a optimální chod produktů. Důležitou roli v zajištění kontinuity podnikání mohou sehrát digitální technologie umožňující vzdálenou asistenci. Téměř třetina respondentů studie Deloitte a MLC o průmyslovém metaverzu z roku 2023 již implementuje nebo experimentuje s virtuálními poprodejními službami. Technologie jako AR (rozšířená realita) a virtuální realita mohou vytvořit nové a vylepšené nabídky, jako je například pomoc při odstraňování problémů na dálku s využitím AR a virtuální provozní manuály. Rozšířené poprodejní služby mohou výrobcům poskytnout několik dalších výhod, mezi něž patří:
Konkurenční výhoda: Silná poprodejní přítomnost pravděpodobně poskytne výrobcům výhodu, zejména oproti konkurenci, která v tomto oboru stále zaostává. Zavedení digitální vzdálené asistence může společnostem pomoci dále se odlišit tím, že nabídne rychlejší řešení problémů a služeb.
Příležitosti k generování příjmů s lepšími maržemi: Poprodejní služby se pro výrobce stávají stále více hodnotným nástrojem, protože jejich nabídka jim může pomoci zmírnit dopad hospodářských poklesů nebo narušení. Tyto služby mohou vytvořit konzistentní toky příjmů a nabídnout provozní marže 2,5 krát vyšší než prodej nového zařízení.
Zvýšená loajalita zákazníků: Výrobci se začínají posouvat za hranice ročních servisních smluv. Některé společnosti dokonce začaly uzavírat smlouvy založené na výkonu a výsledcích, které zaručují provozní výkon a snížení doby odstavení. To by mohlo posílit důvěru zákazníků, loajalitu a vnímání značky.
Příležitosti k up-sellu a cross-sellu: Silnější přítomnost v poprodejním servisu umožňuje výrobcům pracovat s klienty blíže, pochopit jejich potřeby a poskytovat jim služby na míru.
V roce 2024 bude průmyslový a výrobní sektor v České republice čelit řadě výzev a příležitostí. Firmy, které se dokáží adaptovat na měnící se trendy a investovat do technologií a inovací, budou nejlépe připraveny na úspěch.
Zdroj: Coykendall, J., Hardin, K., & Morehouse, J. (2023). 2024 Manufacturing Industry Outlook. Deloitte.